Film Forward: Kültürel Diyaloğun Geliştirilmesi Şubat/Mart 2011

Default missing

İSTANBUL, TÜRKİYE — Sundance Enstitüsü Yönetici Direktörü Keri Putnam’ın bugün yaptığı açıklamaya göre, Sundance Enstitüsü ve Amerikan’ın çeşitli federal kültürel kurumlarının ortaklığıyla başlatılan “Film Forward: Kültürel Diyaloğun Geliştirilmesi” girişimi, !F İstanbul Uluslararası Bağımsız Film Festivali ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ile yapılan işbirliği neticesinde Türkiye’ye geliyor.

Sundance Enstitüsü, ABD Başkanının Sanat ve Beşeri Bilimler Komitesi (PCAH), Amerikan federal kültürel kurumları, Ulusal Sanat Fonu (NEA) , Ulusal Beşeri Bilimler Fonu (NEH) ve Müze ve Kütüphane Hizmetleri Enstitüsü’nün (IMLS) ortak bir girişimi olan Film Forward programının amacı, filmleri bir araç olarak kullanarak kültürel diyaloğa yeni seyirciler kazandırmaktır.

Film Forward dünya turu kapsamında gidilecek 14 yer arasında Türkiye de bulunuyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden farklı seyirciye sahip modern Amerikan ve uluslararası filmleri ve film yapımcılarını bir araya getiren Film Forward, dünya turu çerçevesinde 14 yere giderek 10 adet filmin gösterimlerini sunuyor. Sanat uzmanlarınca seçilen filmler 26 şubat-5 Mart 2011 tarihleri arasında İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da gösterilecek.

Sundance Enstitüsü Yönetici Direktörü Keri Putnam, “Film Forward, dünya seyircisine farklı sinematik sesleri sunuyor; her kültürün kendine has yönlerine kucak açarak, sanat ve hikaye anlatıcılığının sosyal, dini, coğrafi ve kültürel sınırların ötesine geçmede ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor” dedi. “Bölge sanatçıları ile doğrudan çalışarak, Uzun Metrajlı/Konulu Film Programı kapsamında farklı bağımsız hikaye anlatıcılarını bir araya getirmek isteyen Sundance Enstitüsünün bu çabasının doğal bir uzantısı da Film Forward programı.”

Film Forward programı kapsamındaki filmlerden yedisi Türkiye’de gösterilecek: Afghan Star (İngiltere), Amreeka (ABD), Boy (Yeni Zelanda), Last Train Home (Çin), Son of Babylon (Irak), Udaan (Hindistan) ve Winter’s Bone (ABD).Film Forward programının iki film yönetmeni; ABD’den Amreeka filminin yönetmeni Cherien Dabis ile İngiltere’den Afghan Star filminin yönetmeni Havana Marking, girişimi temsilen Türkiye’ye gelecek.

ABD Büyükelçiliği ve !F Film Festivali işbirliği ile kültürel diplomasiyi destekleyen Film Forward’ın zengin içerikli Türkiye programında ayrıca, Sundance Enstitüsü’nün yerel sanatçılara yönelik “Senaryo Yazarlığı” konulu çalıştayı da yer alıyor. İki günlük çalıştay kapsamında senaryo yazıcılığı konulu bir panel düzenlecek; Bill Wheeler, Wesley Strick, Reha Erdem ve Etgar Keret gibi seçkin film yapıcıları, senaristler ve yaratıcı sanat danışmanları arasında toplantılar yapılacak; ve uzun metrajlı Film Programı Direktörü Michelle Satter ve Direktör Yardımcısı Alesia Weston ile birlikte Sundance Enstitüsü hakkında bir söyleşi yapılacak. Ayrıca, 11 Eylül sonrası Amerika’ya göç eden Filistinli bir anne oğulu anlatan bir komedi olan Amreeka filmine dayalı “Senaryodan Beyaz Perdeye” adlı inceleme gösterilecek.

Yazar ve yönetmen Cherian Dabis imzalı Amreeka filminin incelemesi, Sundance Enstitüsünün sunduğu tam kapsamlı desteğe iyi bir örnektir: Senaryo, Sundance Enstitüsünün Ürdün’deki RAWI Laboratuvarında 2005 yılında hazırlandı. Film Forward tur programında gösterilen filmler arasında yer alan yapımın yönetmeni, karşılık olarak bölgedeki diğer sanatçılar ile deneyimlerini paylaşıyor.

“Sanatçıların senaryoyu filme nasıl aktardıklarını görmek her zaman ilham verici. Bu kişisel öyküde ele alınan kültürel çatışma, bu bölgeden çıkan hikayelere de özellikle yakın düşüyor” diyen Enstitü çalışanlarından Wenston, “Türkiye’nin yeni yetişen yetenekleri ve yerel topluluğu ile diyalog içinde olmaktan ötürü bilhassa heyecanlıyız” diye ekledi.

Film Forward gösterimleri süresince, Türk sunucularının ev sahipliği yapacağı paneller, soru ve cevap bölümleri ve film yapımcıları ile seyirciyi bir araya getiren çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Film yapımcıları, dil engellerinin ve diğer farklılıkların ötesine geçen ortak değerleri vurgulamak amacıyla seyirciyle iletişime girerek, ilham vermek için kendi eserlerini kullanan kültürel elçiler gibi çalışacak.

Türkiye’de gösterilecek filmler, evrensel temalar ve durmadan değişen yaşam hakkında yeni yorumlar içeren çalışmalar. Boy, Udaan ve Winter’s Bone, yetişkinliğe geçişi konu eden ve farklı koşullarda aile kavramını yeniden tanımlayan filmler; Amreeka ve Last Train Home ise iş ve daha iyi bir yaşamın peşindekiler için günümüzde göçmenliğin zorluklarına değiniyor; Afghan Star gençlik hayalleri ile geleneksel Müslüman bir toplulukta küresel pop kültürünün çatışmasını anlatıyor. Son of Babylon savaşın tahrip ettiği bir toplumda aile sevgisinin kalıcılığı vurguluyor.

Amerikan ve uluslararası film yapımcılarının eşleştirildiği bu program ile Film Forward, arka planların ve bakış açılarının çeşitliliğine ayna tutarak, kültürel değişimin özünü oluşturan karşılıklı anlayış ve diğer gelenek ve kültürlere saygının önemini vurgulamaktadır.

A.B.D. Sanat Kuruluşları
Amerikan federal kurumları ve özel sektörün menfaatleri arasında bir köprü kuran, ABD Başkanının Sanat ve Beşeri Bilimler Komitesi (PCAH), sanat ve beşeri bilimlerde katılımı ve mükemmelliyeti artıran özel projelere destek verir, ve bu çalışmaların Beyaz Saray hedefleri ile birleştirilmesine yardımcı olur. First Lady Michelle Obama PCH’ın Fahri Başkanlığını yürütmektedir.

Ulusal Sanat Fonu (NEA), tüm sanat dallarında mükemmelliyeti destekleyerek, bu sanat dallarını tüm Amerikalılara sunulmasını ve sanat eğitiminin sağlanmasını amaçlayan bir kamu kurumudur.

Ulusal Beşeri Bilimler Fonu (NEH), beşeri bilimlerde mükemmeliyeti teşvik ederek ve tarihten alınan dersleri tüm Amerikan halkının bilgisine sunarak, ülkemize hizmet ve kuvvet verir. NEH, araştırma eğitimi ve beşeri bilimler alanında yürütülen kamu programlarının ülkedeki başlıca destekleyicisidir.

Müze ve Kütüphane Hizmetleri Enstitüsü (IMLS), insanların bilgi ve fikirlere erişimini sağlayan kütüphaneler ve müzelerin kurulması amacıyla federal düzeyde kaynak yaratan bağımsız bir kurumdur. Kültür, bilgi ve mirasın sürüdürülmesi, öğrenim ve yeniliklerin artması ve mesleki gelişimin desteklenmesi için IMLS, eyalet ve yerel kuruluşlar ile ulusal düzeyde çalışır.

Sundance Enstitüsü
Sinema ve tiyaroda sanatsal ifade gücünü beslemek ve sanatçı ile seyirci arasındaki kültürler arası diyaloğu desteklemek amacıyla Robert Redford tarafından 1981’de kurulan Sundance Enstitüsü, küresel ve kar amacı gütmeyen kültürel bir kuruluştur. Enstitü, jeopolitik, sosyal, dini ya da kültürel farklılıkları gözetmeksizin, insanları birleştiren, bilgilendiren ve ilham veren bağımsız hikaye anlatıcılığını destekler. Heryıl düzenlenen Sundance Film Festivali ile yönetmenler, senaristler, yapımcılar, film müziği bestecileri, tiyatro senaristleri ve sanatçıları için sanatsal gelişim programları ile dünyaca ünlü olan Sundance Enstitüsü, Born into Brothels, Trouble the Water, Son of Babylon, Amreeka, An Inconvenient Truth, Spring Awakening, Light in the Piazza ve Angels in America gibi projelere destek vermiştir. www.sundance.org

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği
Türkiye’deki akademik ve profesyonel değişim programlarını artırmak ve çeşitli eğitim ve sanat programlarını desteklemek için çalışmalar yürüten ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, Türk kuruluşları ile yakın işbirliği yaparak, Amerikalı akademisyen, uzman, yazar ve sanatçıların konuk olduğu değişim programları, konuşmalar, seminerler, çalıştaylar ve sunumlar düzenlemektedir.

!F Film Festivali
Sinemada yeni yönler keşfetmeye çalışan !F Istanbul, dünyanın her yerinden 70,000 kişi ve sinemacının katıldığı belli bir tema çerçevesinde düzenlenen bir festival. Dünyanın farklı yerlerinden yıldızı yeni parlayan yönetmelere kapısı açık olan !F Film Festivali, teknik yenilikler içeren, cesur bir anlatımı ve hikayesi olan filmleri öne çıkarmayı amaçlar. Festival, 17 Şubat-6 Mart 2011 tarihleri arasında düzenleniyor. www.ifistanbul.com

Film Forward Filmleri

Afghan Star / Afganistan/İngiltere (Yönetmen: Havana Marking)—30 yıllık savaş ve Taliban yönetiminden sonra Pop İdolü programı Afganistan’a gelir: milyonlarca kişi tv programını izleyip, oy vermeye başlar. Bu film, şarkı söylemek için hayatlarını riske atan dört yarışmacının dramatik hikayesini anlatıyor.

Amreeka / ABD (Yönetmen ve Senarist: Cherien Dabis)—Boşanmış Filistinli bir kadın ve oğlu Illinois’in kırsal bölgesine taşındıklarında yeni zorluklarla karşılaşır. Oyuncular: Nisreen Faour, Melkar Muallem, Hiam Abbass, Yussuf Abu-Warda, Alia Shawkat, Joseph Ziegler.

Boy / Yeni Zelanda (Yönetmen ve Senarist: Taika Waititi)—Babaları yıllar sonra eve dönen 11 yaşındaki Boy ve küçük erkek kardeşi Rocky, hayallerinde yarattıkları fantazi baba ile gerçek arasında kalır. Oyuncular: Taika Waititi, James Rolleston, Te Aho Eketone.

Last Train Home / Kanada (Yönetmen: Lixin Fan)—200 milyon diğer köylüyle birlikte uzaktaki ailelerine kavuşmak için yola düşen göçmen bir aile için Çin’de tren bileti bulmak zahmetli bir işe dönüşür.

Son of Babylon / Irak (Yönetmen: Mohamed Al Daradji; Senaristler: Mohamed Al-Daradji, Jennifer Norridge, Mithal Ghazi) Saddam Hüseyin’in devrilişinden sonra bir Kürt çocuğu babaannesiyle birlikte kayıp babasını bulmak için Irak’ta yollara düşer. Oyuncular: Yasser Talib, Shazda Hussein, Bashir Al-Majid.

Udaan / Hindistan (Yönetmen Vikramaditya Motwane; Senarist: Motwane)—Yatılı okuldan atıldıktan sonra küçük sanayi kasabası Jamshedpur’a dönen Rohan, 8 yıl sonra kendini otoriter bir baba ve varlığından bile haberi olmadığı genç bir üvey kardeşle başbaşa bulur. Udaan, derin kökenli aile dinamiği ve insane ruhunun zaferini anlatan bir film. Oyuncular: Rajat Barmecha, Ronit Roy, Aayan Boradia, Ram Kapoor.

Winter’s Bone / ABD (Yönetmen: Debra Granik; Senaristler: Debra Granik ve Anne Rosellini)— Özark dağından gözükara bir kız, bir yandan kayıp babasını ararken bir yandan ailesini bir arada tutmaya çalışır. Oyuncular: Jennifer Lawrence, John Hawkes, Dale Dickey, Garret Dillahunt, Kevin Breznahan.

# # #

Medya İletişim Bilgileri:

Sundance Institute:

Brooks Addicott

435.658.3456

brooks_addicott@sundance.org

Murphy PR:

John Murphy

212.414.0408

jmurphy@murphypr.com

News title Lorem Ipsum

Donate copy lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapib.