Award Winners

U.S. Grand Jury Prize: Dramatic   The Birth of a Nation
Directing Award: U.S. Dramatic   Swiss Army Man
Waldo Salt Screenwriting Award: U.S. Dramatic   Morris from America
U.S. Dramatic Special Jury Award   Miles Joris-Peyrafitte, As You Are
U.S. Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Performance   Joe Seo, Spa Night
U.S. Dramatic Special Jury Award for Individual Performance   Melanie Lynskey, The Intervention
and
Craig Robinson, Morris from America
 
U.S. Grand Jury Prize: Documentary   Weiner
Directing Award: U.S. Documentary   Life, Animated
U.S. Documentary Special Jury Award for Editing   NUTS!
U.S. Documentary Special Jury Award for Social Impact Filmmaking   Trapped
U.S. Documentary Special Jury Award for Writing   Kate Plays Christine
U.S. Documentary Special Jury Award for Vérité Filmmaking   The Bad Kids
 
Alfred P. Sloan Feature Film Prize   Embrace of the Serpent
 
World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic   Sand Storm
Directing Award: World Cinema Dramatic   Belgica
World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting   Vicky Hernandéz & Manolo Cruz, Between Sea and Land
World Cinema Dramatic Special Jury Award for Screenwriting   Mi Amiga del Parque
World Cinema Dramatic Special Jury Award for Unique Vision & Design   The Lure
 
World Cinema Grand Jury Prize: Documentary   Sonita
Directing Award: World Cinema Documentary   All These Sleepless Nights
World Cinema Documentary Special Jury Award for Debut Feature   When Two Worlds Collide
World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography   The Land of the Enlightened
World Cinema Documentary Special Jury Award for Editing   We Are X
 
Audience Award: U.S. Dramatic, Presented by Acura   The Birth of a Nation
Audience Award: U.S. Documentary, Presented by Acura   Jim: The James Foley Story
Audience Award: World Cinema Dramatic   Between Sea and Land
Audience Award: World Cinema Documentary   Sonita
Audience Award: NEXT, Presented by Adobe   First Girl I Loved
 
Short Film Grand Jury Prize, Presented by YouTube   Thunder Road
Short Film Jury Award: US Fiction, Presented by YouTube   The Procedure
Short Film Jury Award: International Fiction, Presented by YouTube   Maman(s)
Short Film Jury Award: Non-fiction, Presented by YouTube   Bacon & God's Wrath
Short Film Jury Award: Animation, Presented by YouTube   Edmond
Short Film Special Jury Award for Outstanding Performance   Grace Glowicki, Her Friend Adam
Short Film Special Jury Award for Best Direction   Ondřej Hudeček, Peacock

Award Winners